Monday November 21, 2011

HOOSICK FALLS, N.Y. -- Seniors: Grade 12 Principal’s List (95+) Brendan Gleason, Allison Philpott, James Willette, Nicholas Downing, Ayla Graney, Michael Merwin, Amanda Middleton, Alyssa Surdam, Ana Anderson, Matthew Gormley, Mikaela Marbot, Alexis Smith, Hailey Bugbee, Lauren Conte, Meaghan McKee.

Honor Roll (90.0 to 94.9) Lauren Giumarra, Alexander Lilac, Jordan Colvin, Cayla Burdick, Samantha Bakaitis, Evan Morier, Chase Thompson, Ryan Hyde, Matty Blair, Marissa Walrath, Brandon Magazu, KaaylaSjaan Reynolds-Hunt, Emily Hoag, Tanner Williams, Jacob LaBonte, Rachel Quackenbush, Aaron Perkins, Stephany Bradley, Cody Brock, Jeremy Barss, Ashley Philpott, Cody LaFlamme, Michael Sargood, Jennifer Danforth, Nicole Marmillo, Katherine Bakaitis, Charles Stowell, James Niles, Patrick Hayes.

Merit List (85.0 to 89. 9) Joseph Cavanaugh, Emma Fricke, Michael McGuire, Samantha Yetto, David Couch, Patrick Priore, Donald Kakule, Maritza Gonzalez, Megan Amidon, Todd Rogers, James Cutler, Aaron Delurey, Patrick Cooper, Joseph Wells, Chelsea Pine, Sierra Bailey, Kathy Numbers, Courtney Honsinger, Randy Roy, Brandon Wong, Spencer Thomas, Lucas Wynants, Joseph Wolfrum, Connor Nilsen.

Juniors: Class of 2013 Principal’s List (95+) Molly Fleming, Jason Woods, Julia Baker, Katherine Danforth, Kassidy Hitt, Kaitlyn Snyder, Samantha Brewer, Alex Rayner, Umair Ahmad.

Honor Roll (90.0 to 94. 9) Molly Frazier, Bradley Burns, Catherine Charbonneau, Fredrick Nelson, Randy Tutunjian, Mary Peters, Bailey Michaels, Grace Delurey, Emily Flynn, Sabine Arnold, Anna Restino, Evan Phillips, Frankie Pearson, Haley Votra, Lindsay Dingman, Katelyn Stowell, Jordyn Gates, Keri Wilkins, Joseph Barber, Marissa Amodeo, Joshua Reveal, Bianca Slade, Lance Rice, Alice Hayden, Amber Crandall, Joshua Conn, Cody Gaines, Makayla Ellis, Joshua Brogue.

Merit List (85.0 to 89.9) Sage Guile, Molly Hyde, Emily Everard, Adrianna Kalenian, Matthew Brewster, John-Curtis Whitman, Brigitte Goldstein, Taylor Bacon, Bryan Callahan, Madison Guglielmoni, Aja Wolfrum, Zachary Green, Rachel Green, Elizabeth Babson, Madison Greenwood, Juliana Schumacher, Stephanie Waldron, Alexandria Martin, Justin Matatt, Logan Brogue, Alison Brownell, Christopher LaCroix, Devin Marcucci, Destiny Keyes, Elizabeth Leva, Bryan Sherman, Nicole St. Onge, William Pine, Charles Griffis, Danielle Gardner, William Ellis, Samantha Kipp, Jillian Grogan, Courtney Sanders.

Sophomores: Class of 2014 Principal’s List (95+) Megan Mahar, Lydia Casavant, Katelyn Harrison, Samantha Lancour, Michael Matatt, Jing Yang, Justin Lynch, Mollie Henry, Mattie Whitman, McKayla Hogan, Alexander LaBarge.

Honor Roll (90.0 to 94. 9) Lexi Hoag, Drew Phillips, Hannah Lilac, Hannah Fricke, Reilly Holbritter, Luis Weierbach-Chainey, Carsen Williams, Mackenzie Hinchliffe, Emily Schultz, Elise North-Kirkman, Marissa Passino, Ashley St. Onge, Claudia Bonnier, Paige Graney, Levi Brewster, Tyler Brewer, Charles Hodge, Benjamin Steadman, Malcom Kane, Holly Hastings, Dana O’Malley, Cristian Munoz, Krystine Wason, Troy Costantino, Claire Seifert, Brandon Hodges, Emily Houghton.

Merit List (85.0 to 89.9) Derek Bird, Eric Kaufmann, Hollyann Devereese, Zachary Case, Thomas Peabody, Brooke Davendonis, Ryan Perkins, Brandon Elwell, Allen Drescher, Jala Murphy, Tyler Rondeau, David Hardesty, Justin DiFusco, Morgan DiMaggio, Robert Marcoux, LaStacia Wilder, Bradley Foster,Chey Amber Reynolds-Hunt.

Freshman: Class of 2015 Principal’s List (95+) Shaelynn Kelly, Emily Martin, Abigail Brown, Christopher Redick, Joshua Wood, Lindsey McMahon, Maxwell Haar, Ashly Cumbo, Taylor Flohr, Elizabeth Philpott, Sarah Schultz, Kolumbia Cook.

Honor Roll (90. 0-94. 9) Casie Mann, Madeline Ryan, Lauren Cottrell, Austin Pitt, Alyssa Houghton, Jacob Nolan, William Bradley, Devin Carter, Helen Bowes, Garrett Wright, Colby Davendonis, William Charbonneau.

Merit List (85. 0-89. 9) Rebecca Nielsen, Rachel Pine, Nicole Washburn, Emily Kalenian, Jeremy Danner, Justin Gaines, Elizabeth Contessa, Cole Webster, Ciaely Sanchez, Kealan Hitt, Makayla Sonnet, Shane Barss, Chelsea Stevens, Andrew Hoag, Terry L’ Heureux, Nicholas Bohmer, Mark Hackett, Savannah Haber.

8th Grade: Class of 2016 Principal’s List (95+) Jeffrey Brewer, Joshua McCart, Megan Flynn, Jake Kinney.

Honor Roll (90. 0-94. 9) Olivia Cushman, Zoelena Poore, Darrell Holovach, Rachael Lewsey, Jayde Tutunjian, Kellan Skott, Jennifer Sargood, Joshua Ryan, Riley Bacon, Alexandria Betit, Evan Hand, Sarah Sigot, Keelan Seifert, Michael Stickney, Tiffany St. Hilaire, Fallon Parker, Kara LaFlamme, Wyatt Cushman, Kyla Day, Conor Pembroke, Bryce Steller, Kaila Schnoop, Heidi Bossoni, Jordyn Haynes, Joshua Beck.

Merit List (85. 0-89. 9) Alexis Carreau, Cody Humphrey, Ryan Condo, Katherine Disorda, Erika Quackenbush, Abigail Perry, Tabitha King, Abigail Gilson, Casey Jones, Madison Taber, Alyssa Ellis, Jocelyn Harwood, Nolan Foster, Zoe Nixon, Charles Yavaniski, Brianna LaBonte, Nathan Mead-Vincent, Marta Niles, Stephen Surdam, Brittney Gualtieri, Caytlyn Springer, Wyatt Whitman, Saige Nuzzo, Cassie Sherman, Christopher Deitz, Tanner LaBonte.

7th Grade: Class of 2017 Principal’s List (95+) Emma Kelly, Sydney Luke, Katy Gardner, Cassandra Crucetti, Jamie Danner, Clare Myers, Reneé St. Hilaire, Anna Brewer.

Honor Roll (90. 0-94. 9) Bernadette Devito, Katherine Schultz, Will Clifford, Mason Davenport, Janessa Leva, Kristopher Granger, Sydney Miller, Dillon Morgan, Tyler Lindsey, Lindsay Krause, Allyson Burdick, Tayler Ferris-Dow, Megan Henry, Kelly Pine, Alyssa Forbes, Taylor Schnoop, Alyssa Leva, Elizabeth Ryan, Ryan Sanders, Delaney Moriarty, Lauren Harrison, Katarina Bernard, Jacob Pine.

Merit List (85. 0-89. 9) Tegan Wood, Savannah Stevens, Michael Haynes, Khloe Thomas, Ashley Foster, Sydney Stowell, Hannah Bugbee, Robert Richard, Justin McCullough, Adam Mann, Ayla Senecal, Kari Brock, Jonathan Bossoni, Sean Yeung, Lexie Gates, Justin LePage, Aaron Tomczak, Jonathan McCart, Angell Murray, Michael Sprague.